Gdybyśmy mieli wskazać to pomieszczenie, o którym mówi się, że jest najbardziej reprezentacyjne, z pewnością byłby to salon. Gdybyśmy jednak chcieli wspomnieć o tym najbardziej intymnym i przytulnym, byłby to pokój przeznaczony do spania. Mając to na uwadze, trudno się dziwić, że projektowanie sypialni oraz jej aranżacja są zagadnieniami poruszanymi często i skupiającymi na sobie uwagę.
Udany projekt – od czego zacząć?
Każdy ma nieco inne wyobrażenia na temat tego, co powinno charakteryzować idealną przestrzeń do nocnego odpoczynku. Podczas gdy jedni stawiają na oryginalność, dla innych podczas projektowania ważne jest przede wszystkim wrażenie swojskości. Bez względu jednak na to, do której grupy zaliczają się domownicy, od samego początku powinni dążyć do tego, aby projekt tego pomieszczenia nie znajdował się jedynie w ich głowach. Jeśli w planach uwzględniana jest aranżacja sypialni z profesjonalnym wsparciem, wystarczy spisać swoje wizje i pomysły. Doświadczony architekt wnętrz nie tylko starannie je przeanalizuje, ale też błyskawicznie wskaże, które z nich można wcielić w życie niemal natychmiast, a które wymagają nieco większego nakładu pracy.
Jeśli komuś zależy na samodzielnym projektowaniu przestrzeni, musi pamiętać o tym, że technologia przychodzi z pomocą. Coraz łatwiej znaleźć bezpłatne programy, które pozwolą na symulowanie kolejnych działań. Programy te są nieocenione zwłaszcza wtedy, gdy czekają dodatkowe wyzwania, takie choćby, jak aranżacja sypialni ze skosem typowej nie tylko dla poddaszy.
Nie tylko łóżko – projektowanie sypialni krok po kroku
Bez względu na to, czy celem jest aranżacja sypialni w bloku, czy też w dużym domu, zwykle przy projektowaniu nie ma problemu ze wskazaniem tego mebla, który uchodzi za serce pomieszczenia. Jest nim łóżko i nikogo nie powinno zaskakiwać to, że jego poszukiwaniom poświęca się zwykle wiele czasu. Kluczowe znaczenie wydaje się mieć jego wielkość, warto więc przeanalizować w swoim projekcie nie tylko to, ile osób będzie w nim spało, ale i to, ile miejsca potrzeba każdej z nich, jeśli nie chce mieć problemów ze snem. Dopiero po ustaleniu optymalnych wymiarów warto poruszyć kwestię stylu, w jakim ma być utrzymany ten mebel. Trudno przecież zachwycać się nowoczesnym łóżkiem odzwierciadlającym trendy, jeśli to jednocześnie rozwiązanie niepraktyczne i niewygodne.
Oczywiście łóżko nie jest jedynym meblem, który trafia do pokoju przeznaczonego do nocnego odpoczynku. Tworząc projekt, warto więc odpowiedzieć na pytanie o to, jakie inne rozwiązania powinny znaleźć się w tej przestrzeni. Jeśli dysponuje się odpowiednią ilością wolnego miejsca, dobrym rozwiązaniem może okazać się aranżacja sypialni z garderobą. Gdy nie ma na to miejsca, nie należy jednak załamywać rąk. Jej funkcje może pełnić przecież również szafa – mebel, który zapewnia sporą powierzchnię potrzebną do przechowywania, wcale nie musi zajmować połowy dostępnego metrażu. Bez względu na wielkość pomieszczenia, dobrze jest też pomyśleć w swoim projekcie o szafce nocnej i przynajmniej jednej komodzie. Meble te pozwalają na lepszą organizację przestrzeni, a jednocześnie sprawiają, że w pokoju łatwiej jest utrzymać porządek.
Aranżacja sypialni – kolorystyka i stylistyka
Analizując niemal każdy projekt sypialni, trudno nie zauważyć tego, że dominują w nim stonowane, spokojne odcienie. Nie jest to dowód na to, że osoby planujące aranżację tego pomieszczenia nie wiedzą, jak wprowadzić do niego nieco więcej pozytywnej energii. Za wyborem właśnie takiej kolorystyki przemawiają przede wszystkim względy praktyczne. Mamy przecież do czynienia z projektowaniem pokoju stworzonego z myślą o relaksie. Tonacja, w jakiej jest utrzymany, powinna zatem skłaniać do wypoczynku, a nie pobudzać do działania. Dobierając odcienie, warto też pamiętać o tym, że wpływają one nie tylko na samopoczucie, ale i na sposób postrzegania przestrzeni. Jasna kolorystyka sprawia, że sypialnia wydaje się optycznie większa, a ciemniejsza tworzy przytulną aranżację.
Duże znaczenie przywiązuje się też do trendów, w myśl których wykonuje się projektowanie tego pomieszczenia. Miłośnicy nowoczesności coraz częściej stawiają na styl loftowy z metalowymi wykończeniami i ceglanymi ścianami, w cenie są jednak również pokoje urządzone zgodnie z koncepcją klasyczną oraz skandynawską – z jasnymi odcieniami i wszechobecnym drewnem. Hitem ostatnich lat są przestrzenie boho, kochane zwłaszcza przez te osoby, które nie potrafią wyobrazić sobie sypialni bez makram, plecionek oraz orientalnych detali. Z mody nie wychodzi też styl prowansalski, znany z sielskich aranżacji i klimatu, jaki wprowadza do pomieszczenia. Oczywiście taki projekt łączyć w sobie kilka stylistyk. Co więcej, mogą być to nawet koncepcje, które początkowo sprawiają wrażenie zaprzeczających sobie wzajemnie.