Urządzanie przestrzeni do codziennego odpoczynku? Choć jest dużym wyzwaniem, wiele osób mających to już za sobą nie ukrywa, że w pewnym momencie projektowanie okazało się niezapomnianą przygodą. Chodzi oczywiście o aranżację salonu. Początkowe trudności można więc łatwo pokonać, tworząc projekt działań, a następnie robiąc wszystko, aby realizować jego założenia. Na co zwracać szczególną uwagę przy zagospodarowywaniu dużego pokoju?
Projektowanie salonu – o tym warto pamiętać
Tworząc projekt salonu – czy to samodzielnie, czy ze wsparciem projektanta wnętrz – warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Najważniejsze dotyczy tego, jakie funkcje ma pełnić aranżacja tego pomieszczenia. Pozornie odpowiedź na nie należy do najtrudniejszych. W rzeczywistości jednak każdy z domowników może udzielić innej.
Najczęściej zwraca się uwagę na to, że duży pokój dzienny ma do spełnienia funkcję opisywaną jako reprezentacyjna. Zwykle jest największym pomieszczeniem w domu, projekt salonu powinien więc uwzględniać to, że będzie to przestrzeń wykorzystywana jako miejsce spotkań. Co warte podkreślenia, nie będą do niej trafiać jedynie domownicy i ich przyjaciele. Raz na jakiś czas pojawią się w nim również inne osoby, a ich wizyty mogą mieć charakter oficjalny.
Funkcja reprezentacyjna nie jest jednak jedyną, która zasługuje na podkreślenie. Nie mniej ważny wydaje się fakt, że to pomieszczenie jest miejscem wspólnego spędzania czasu. To tu najłatwiej spotkać się całą rodziną, nic więc dziwnego, że projektowanie salonu powinno uwzględniać ich konkretne potrzeby i upodobania. Jedna osoba ceni sobie wygodny fotel i dobre oświetlenie, bo chce w komforcie czytać książkę lub robić na drutach. Dla innej ważny będzie duży telewizor i wygodna kanapa, bo chwila w pokoju dziennym powinna być okazją do obejrzenia ulubionego serialu. W idealnym projekcie pomieszczenia łączą się oczekiwania wszystkich domowników.
Aranżacja salonu – ważne kwestie techniczne
Bez względu na to, czy w grę wchodzi aranżacja dużego pokoju czy niewielkiego salonu, nie wolno zapominać o kwestiach technicznych. Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy projekcie jest zaniedbanie pomiarów uświadamiających, z jakim typem przestrzeni ma się do czynienia. Zakupy robione pod wpływem chwili i w przekonaniu, że „to niewielkie meble, więc na pewno się zmieszczą”, zwykle kończą się katastrofą. Potem można już tylko działać tak, aby ograniczyć skutki nieprzemyślanej aranżacji pokoju.
Tu warto podkreślić, że osoby zastanawiające się nad tym, jak urządzić salon, nie mogą w kwestii projektowania ograniczyć się do wymierzenia jego długości i szerokości. Pomiary powinny dotyczyć także okien, drzwi, wnęk oraz skosów, bo te ostatnie mogą być niemałym wyzwaniem nawet dla zawodowych projektantów wnętrz. Przed planowaniem aranżacji tego pomieszczenia warto też sprawdzić rozmieszczenie gniazdek i kontaktów oraz rozstaw kabli elektrycznych.
Wybór idealnego stylu
Salony różnią się między sobą. Pięknie wyglądają zarówno projekty ultranowoczesne i surowe w wyrazie, jak i klasyczne – przywodzące na myśl pokoje gościnne w dworkach szlacheckich. Ciekawie prezentują się też przestrzenie, w których kilka stylów łączy się ze sobą. Bez względu jednak na to, jaką opcję się wybierze, dobrze jest pamiętać o tym, że powinna ona odzwierciedlać upodobania osób korzystających w przyszłości z pomieszczenia.
Na liście kardynalnych błędów popełnianych przy projektowaniu pokoju dziennego jest wybieranie konkretnego stylu aranżacji tylko dlatego, że w danym momencie jest on modny. Owszem, goście trafiający do salonu odpowiadającego najnowszym trendom mogą przez pewien czas czuć zazdrość. Tendencje modowe są jednak znane z tego, że się zmieniają, a właściciel pozostaje z pomieszczeniem, w którym nie czuje się najlepiej.
Nie tylko meble – ważna aranżacja podłogi i ścian
Projektowanie salonu zwykle kojarzy się z wyborem odpowiednich mebli i pasującego do nich oświetlenia. Rzeczywiście, w obu przypadkach mamy do czynienia z ważnymi i odpowiedzialnymi zadaniami w zakresie aranżacji. Nie można jednak zapominać, że nie są to jedyne kwestie, którym należy poświęcić uwagę. Nie mniej istotne jest także to, co znajduje się na ścianach dużego pokoju. Liczy się przy tym zarówno kolorystyka farb, jak i charakter ozdób, które trafią na pomalowane powierzchnie. Wnętrza nowoczesne i industrialne są poniekąd stworzone dla tapet, zwłaszcza jeśli te zostały pokryte geometrycznymi wzorami. W salonach tradycyjnych i skandynawskich niepodzielnie króluje jednak prostota – wysokiej jakości farba i jeden kolor ścian.
Nie mniej ważne jest to, co znajduje się na podłodze w pokoju dziennym. Nie można przecież zapominać, że mamy do czynienia z projektowaniem pomieszczenia dość intensywnie wykorzystywanego. Do niedawna królowały tu panele podłogowe, dziś jednak w dużych salonach goszczą też płytki ceramiczne oraz specjalne odmiany paneli winylowych. Do łask wraca również podłoga drewniana – zarówno w swoim klasycznym wydaniu, jak i stworzona z wykorzystaniem paneli drewnopodobnych, znanych ze swoich doskonałych parametrów technicznych.